Kendi kliniği olan psikolog ne kadar kazanır?

|

nilufertutuncu

Bir psikoloğun kendi kliniği varsa, kazanacağı miktar birçok faktöre bağlıdır. Bunlar arasında şehir, klinikte sunulan hizmetlerin türü, psikoloğun uzmanlık alanı ve deneyimi gibi faktörler yer alır. Ayrıca, psikologların terapi ücretleri de büyük ölçüde değişebilir. Bazı psikologlar seans başına 700-800 TL, bazıları ise 4000 TL veya daha fazlası talep edebilir.

Bununla birlikte, bir psikoloğun kendi kliniğinde yıllık kazancı da oldukça farklılık gösterebilir. Birçok psikolog, özel sektörde çalışan meslektaşlarından daha az kazanırken, bazıları ise oldukça yüksek ücretler kazanabilirler. Bir psikoloğun kendi kliniğindeki yıllık kazancı, mesleki başarı, pazarlama yetenekleri ve müşteri tabanı gibi faktörlere bağlıdır.

Kendi kliniğinizi açmayı düşünüyorsanız öncelikle kabaca şunlar hesaplanabilir: Klinik kira ve aidat ücreti, -varsa- asistan sekreter gibi çalışan maaş ödemeleri, bağkur ve sigorta ödemeleri, yemek ve ulaşım giderleri, enerji ve iletişim fatura ödemeleri, ofis giderleri, -kullanılıyorsa- yazılım ve reklam gibi giderler kaleme alınabilir. Sonrasında gerçekçi bir şekilde haftanın kaç günü çalışacağınızı ve kaç danışan göreceğiniz üzerinden hesaplama yapmaya devam edebilirsiniz. Örneğin yeni ofis açmış biri haftanın dört günü günde dört danışan gördüğü takdirde ayda yaklaşık 64 seans danışan görmüş olacaktır. Bu hesaplamayla danışan ücretini ortalama seans sayısına çarparak seanslardan elde edilecek aylık gelir hesaplanabilir. Ayrıca; eğitim, atölye, süpervizyon gibi organizasyonlardan ek gelir sağlayacak yetkinliğe sahipse kişi, bunlar da gelire eklenebilir.

Özetle, bir psikoloğun kendi kliniğindeki kazancı oldukça değişkendir ve birçok faktöre bağlıdır. Ancak, işinizi iyi yaptığınız takdirde, kendinize bir müşteri tabanı oluşturabilir ve yıllık olarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Yorum yapın